סטודיו אוטרקי

ביום חמישי נפתחו אירועי שבוע העיצוב ירושלים שמתקיים זוהי השנה השניה. כ-40 תערוכות ופרוייקטים יוצגו ברחבי שכונת טלביה; במרחב הציבורי, בבית הנסן, במוזיאון הטבע, במוזיאון לאמנות האיסלאם ובמבנה התעשייתי הענק של מרכזת בזק (שנסגרה).

הפעם בחרו ענת ספרן, המנהלת האמנותית של שבוע העיצוב ירושלים, וטל ארז, האוצר הראשי של האירוע בנושא ״איים״ שיוצג מזוויות שונות של תרבות, חומר וטכניקה.

תערוכת סטודיו אוטרקי בבית הנסן

האקינג על כוסות קפה חד פעמיות בעזרת תוספות שהוכנו במדפסת תלת ממדית. 3dfactory

פרשנות של אריאל לאביאן ל״סטודיו אוטרקי״

אריאל-לאביאן

תכשיטי גוף שעשויים מחומרי גלם שנלקחו מחצר הבית-סטודיו. אריאל לאביאן

אריאל-לאביאן-3

אריאל לאביאן. שרשרת

אריאל-לאביאן-2

אריאל לאביאן. החלטה לייצר רק מתוך חומרי גלם שבסביבת הסטודיו

דב-גנשרוא

דב גנשרוא. ייצור תבנית לקרמיקה במדפסת תלת ממד כאלטרנטיבה עמידה יותר לתבניות הגבס. הדפסת תלת-מימד – Stratasys צילום: שחר תמיר

דפנה בלוך והדס אילני. רקחו דיו מדפסת מחומרי גלם שמצאו במטבחון הסטודיו

 

דפנה בלוך והדס אילני. עקפו את המנגנון המקורי של מדפסת הזרקת דיו

אמיר-צובל

אמיר צובל. חשיבה אנאלוגית בתוך מערכת ייצור דיגיטלית

במסגרת שבוע העיצוב תוצג התערוכה ״סטודיו אוטרקי״ בבית הנסן ולכבוד האירוע אני מארחת כאן את יהונתן הופ אוצר התערוכה >

למי שלא מכיר אותך יהונתן, אנא הצג את עצמך?

אני מעצב תעשייתי, אוצר ומלמד עיצוב תעשייתי בשנקר, חולון ובצלאל. למדתי עיצוב תעשייתי ב-Rhode Island בארה״ב ואת התואר השני עשיתי בתכנית לעיצוב בבצלאל. במשך שנים ייצרתי מנייטורות של איקונים ארכיטקטונים תל אביבים כמו בנין העיריה ומגדל שלום, וכיום אני מתמחה בעיצוב קרמי עבור תערוכות ואוספים.

איך נולד הרעיוןן לתערוכה ״סטודיו אוטרקי״?

היא נולדה מתוך הנושא ״איים״ ומתוך ההתבוננות שלי על עצמי כמעצב בארץ. אני חושב שהרבה מעצבים מרגישים שהם נמצאים בתוך סוג של אי, אתה מוגבל על ידי מה שיש פה בלי משאבים טבעיים, ללא חומרי גלם, תעשייה מצומצמת. אתה עובד בתוך המגבלות ומוצא פתרונות משלך על מנת להוציא את הפרוייקטים שמעניינים אותך. מכאן נולד הרעיון שאפשר ליצור אוטרקיה-יחידה שמספקת את הצרכים של עצמה, להסתמך רק על עצמך (sufficient) במקום לקנות חומרי גלם קיימים או לפעול בתוך תהליך ייצור קיים.

מי מציג בתערוכה?

סטודנטים, בוגרים ומרצים של התכנית לתואר שני בבצלאל: דוב גנשרוא וטל פרנקל אלרואי (מרצים בתכנית), אמיר צובל (מנהל ה-fablab של בית הנסן ובוגר של התכנית), שאול כהן (בוגר ואחד משני השותפים ב-3dfactory), דפנה בלוך והדס אילני (בוגרות התכנית), מיכה יחיאלי, נחמיה בועז, עודד מרכוס, אורה פלד נקש ואריאל לאביאן

תוכל לתת כמה דוגמאות לפרשניות שלהם לנושא ״סטודיו אוטרקי״?

3dfactory שהוא סוג של בית ספר למקצועות התלת ממד יארחו בכל יום סטודנטים, בוגרים ומרצים שיפעלו בתוך הסדנה אותה יצרו לכבוד התערוכה. בכל יום מעצב אחד ייצר מאפס תבניות ו/או מוצרים. אריאל לאביאן מעצב תכשיטים עבר לסטודיו חדש בתוך הבית שלו והחליט שהוא מייצר רק עם חומרי גלם שהוא מוצא בסביבת הסטודיו. הוא אסף מגוון חומרים מהחצר, אדמה עלים אבנים, מיין והרכיב מהם תכשיטי גוף כמו טבעות, שרשראות וצמידים. דפנה בלוך, מעצבת גרפית והדס אילני מעצבת בתחום השירות פיתחו חומרי גלם בתוך סביבת העבודה שלהן. כלי הייצור המרכזי של מעצבות גרפיות הוא מדפסות ובמקרה שלהן מדפסת הזרקת דיו. הן רקחו במיטבחון של הסטודיו חומרי גלם חדשים-צבעים נוספים מלבד ארבעת הצבעים הקבועים של המדפסת, תוך שהן עושות שימוש בחומרי גלם כמו קפה, תה ותרכיזי פירות. לאחר מכן הן פיצחו ברמה הטכנית את המנגנון שאוסר להשתמש בדיו שהוא לא מקורי של המדפסת והדפיסו עבודות באמצעות החומרים החדשים. דב גנשרוא ייצר תבניות לייצור קרמיקה במדפסת תלת ממד באופן זה ניתן להפיק אוביקטים רבים יותר על אותה תבנית (כי לרוב התבניות בתעשייה עשויות מגבס ונשחקות בתדירות גבוהה) כך ניתן בקלות לצור תבניות נוספות המספקות גמישות בייצור הן מבחינת כמות האובייקטים בסדרה והן מבחינת העושר הצורני של האובייקטים. אמיר צובל יציג אובייקטים פיסוליים תלת ממדים אותם גילף באופן ידני מתוך לבנים שהודפסו במדפסת תלת ממד ויציג חשיבה אנאלוגית בתוך מערכת ייצור דיגיטלית.

לסיום, תרצה להוסיף משהו?

אני חושב שמעצבים נדרשים היום לקונטקסטנט הכללי של הדברים לא רק לחשוב על התכלית של הכיסא והשולחן אלא גם איך מיצרים? למי? באיזה אופן משווקים? איך מפיצים? ומי ממן? יש מגמה באופן כללי שהמעצב לוקח על עצמו עוד תפקידים שהם מסביב לפרקטיקה של עיצוב וייצור כמו למשל פיתוח חומרי גלם ויזמות. בתחום הקרמיקה בו אני מחפש דרכים לייצור כי אין יצרני קרמיקה רבים, אני מתעסק גם בשאלה האם אופי המוצרים דורש ייצור המוני או יחידני?

///

עם קשר ובלי קשר עבודה אחת שאהבתי השבוע >

Philippe Pasqua, Olive Tree, Chrome plated bronze 265*160*150 cm. Memento Mori בגלריה זימאק

TwitterPinterestFacebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *