רומנטיקה עם מכונה

אמא שלי שייכת לזן בעלות הטעם הטוב שמעריכות ואוהבות שחפצי העיצוב שלהן מושלמים וללא דופי. אני לעומתה בתת המודע שלי מדלגת מעל מוצרי העיצוב שמשובטים בדיוק מפליא באלפים ונוחתת הישר על מוצרים שיש בהם מן האנושיות והחמלה, שיש בהם את הנגיעה הזו שגורמת להם להיות יחידים במינם. אני לא מתכוונת לעבודת מלאכת יד של ארטיזן על אי בודד אלא יותר לעבודה של מעצב-מייקר שמכין את עיצוביו באמצעות מכונה שהגה וייצר במיוחד לשם כך.

upcyclish_floris_wubben_Erosion-Pots

Floris Wubben סדרת Erosion

upcyclish_floris_wubben_Erosion-Bowl1

קערה מפורצלן מעוצבת על ידי אש ומים

upcyclish_floris_wubben_machine

המכונה שהגה וייצר Floris Wubben עבור ייצור כלי הקרמיקה מסדרת Erosion

upcyclish_floris_wubben__Erosion-Bowl1

המראה הטבעי שמדמה מעין סחיפה כמו על סלעים בטבע נוצר על ידי צריבת שטח הפנים של הקערה בברנר תוך שהיא מסתובבת על גבי המכונה

upcyclish_floris_wubben_Total_small-683x1024

מנורת Globe. הברנר הוא כמו השמש צורב את הגוף הקעור המסתובב והטקסטורה נוצרת מתוך שינויי המרחק והמהירות בין הברנר והגוף המסתובב

upcyclish_floris_wubben_vase-ceramic

Pressed Ceramic Vases

upcyclish_floris_wubben_all-ceramic-vases

דפנות הואזות נוצרו על ידי לחץ שדוחף את החומר מעלה

upcyclish_floris_wubben_Maze

משיכה לחימר ולצבע הכחול. לכל תשוקה יש הסבר מדעי – פעם המעצבת נעמה אגסי סיפרה לי שבעבר היה קשה מאוד להפיק את הפיגמנט הכחול ולכן הוא היה שמור רק לאצולה ונחשב יוקרתי

upcyclish_floris_wubben_5-bowl1

Hammered bowls

upcyclish_floris_wubben_4-bowl-HB2

פרוייקט משותף עם Piet Hien Eek

upcyclish_floris_wubben_machine2

המכונה שייצר Wubben עבור סדרת ה-Hammered bowls

הקסם שקורה בין החומר לבין מכונה שיוצרה באופן עצמאי מרתק ומרגש אותי, במיוחד כשחומר הגלם הוא חימר ובמיוחד כשמדובר בכלי הקרמיקה שיוצר המעצב והמייקר ההולנדי Floris Wubben. תמצתתי עבורכן את ההתרגשות שלי לשש סיבות עיקריות:

  1. מקריות. אין כמו מקריות כדי לחזק את הקשר שלי לאנשים בכלל ולמעצבי מוצר בפרט. את Floris Wubben פגשתי במקרה בביקור אחרון שלי באמסטרדם בחנות העיצוב The Frozen Fountain.
  2. אם Piet Hien Eek מעריך את עבודתו של Wubben אז גם אני. איך אני יודעת שהוא מעריך אותו? כי הם הלכו ביחד לשחק במכונות ויצא מזה פרוייקט ״Hammered bowls״
  3. משיכה לחומרים טבעיים במקרה הזה לחימר. Wubben עובד איתו בצורתו הגושנית לעיתים בפורצלן עם או בלי גלזורה עם או בלי צבע (כחול למשל). ביננו זה לא משנה, זה על אותו משקל שכשאת טבעית וזוהרת מבפנים אז יפה לך גם עם איפור.
  4. יש לו ידיים טובות. נכון הוא לא ממרכז גוש קרמיקה על האובניים, אבל היי הוא יודע לבנות כל מכונה שעולה בדעתו כדי שתעשה את זה.
  5. ייצור במכונה או עבודת יד אתן תחליטו, מה שבטוח כל אחד מכלי הקרמיקה שהוא יוצר מלאי הבעה וחושניות כאילו אין עוד אחד מלבדם בעולם.
  6. כשאת רואה את ההתרגשות על פניו רגע לפני שנפתחת דלת התנור (לפני הוצאת עבודותיו) את יודעת שצריך להוסיף מפגש איתו בסיור הבא שלנו באמסטרדם. נשארו עוד שני מקומות לסיור שיוצא במאי הקרוב ואם עשיתי לך חשק להגיע לפגישה עם Wubben מוזמנת להצטרך אלנו לטיול עיצוב וקראפט עכשווי בהולנד.

 

Pressed movie Ceramic from Studio Floris Wubben on Vimeo.

עם קשר ובלי קשר עבודה אחת שאהבתי השבוע >

lihi_shani

הריקוד, ליהי שני, 2017 טכניקה מעורבת

 

TwitterPinterestFacebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *