שרפרף הפוך קטן בבקשה

upcyclish_maor_aharon_16את מעצב המוצר מאור אהרון או נכון יותר את השרפרפים הצבעוניים שלו פגשתי וירטואלית לראשונה בפרוייקט הגמר (2016) ב-HIT מאז היה לי חשק מתמשך לפגוש אותו. בכל זאת לא בכל יום רואים במחוזותנו מעצב שעוסק בצד המחקרי של חומר וצורה ושמייצר שרפרפים צבעוניים כאילו הוא מכין עוגה. כל שרפרף שלו נראה אחרת, ועשוי ממגוון עשיר של חומרים.

upcyclish_maor_aharon_21

מאור אהרון ב-Front של פס הייצור שלו בשבוע העיצוב בירושלים (2016). צילום: ראובן שאול

הוא בן לאב חרט ברזל ולאמא שעסקה בתחום האופנה. הוא מספר שהסדנה של אביו היתה בחצר של הסבא והסבתא שלו ומוסיף בחיוך ״כשהייתי קטן הייתי הזנב של אבא שלי. הפטישים והמסמרים היו כלי המשחק שלי. תמיד עשיתי דברים בידיים״. בתיכון המשיך לאלקטרוניקה וזה התחום שבו עסק גם בצבא ביחידת המודיעין למשך שש שנים.

upcyclish_maor_aharon_24

מעצב-מייקר מאור אהרון בהופעה חיה של יצירת שרפרף MoM. צילום: ראובן שאול

הוא רצה להמשיך ולהתפתח מבחינה מקצועית וכאן מסתבר שלאסוציאציה הקולינרית שלי יש סימוכין באספירציות המקצועיות של מאור. לימודים קולינרים בניו-יורק היו הבחירה הראשונה שלו, אך רגע לפני השחרור היתה לו שיחה עם חבר מהיחידה שסיפר לו על האפשרות של לימודי עיצוב. זו היתה הפעם הראשונה שפגש באפשרות המקצועית הזו והבין שזו היתה מבחינתו החוליה החסרה. עד אז הוא חשב שמהנדסי מכונות ״אחראים על הצורה של המוצר״.

upcyclish_maor_aharon_15

הצד המחקרי של העיצוב – נסיונות ותיעוד מתקופת הלימודים, השלבים הראשונים של פיתוח השרפרפים

אחרי "לא" אחד שקיבל מ-HIT אותו חגג בטיול של שנה בהודו, קיבל מהם ״כן״ והחל ללמוד שם בהתלהבות, נכנס לסדנת העבודה ולא יצא ממנה ארבע שנים. בין שנה שלישית לרביעית בעודו חושב על פרוייקט הגמר עמד לנגד עיניו הרצון ליצור כלי שעשוי מדפנות מתכת דקיקות. הוא אסף מהפח של הסדנה תבנית של כוס פלסטיק והתחיל בתהליך של ניסוי וטעיה במטבח הפרטי שלו. הוא התיך מתכות על פינג׳אן תוך שהוא עושה וחושב. המחשבה היתה להוסיף תנועה לחומר ואחרי אינספור נסיונות הגיע לתובנה שהתנועה צריכה להיות סיבובית ומהירה על מנת שהחומר יתפזר לדפנות בצורה הדקיקה ביותר שלו. זה השלב שמיומנות האלקטרוניקה שצבר נכנסה לפעולה. הוא חיבר את התבנית למאוורר וכך נוצרה מכונת הצינטריפוגה הראשנה שלו. בדיעבד נזכר שאביו הכין בעבר מכונה צנטרפוגלית דומה ללקוח מתחום הצורפות.

upcyclish_maor_aharon_14

ביקור סטודיו: מאור מסדר את הסטודיו לקראת עבודה. מה הולכים להכין? ואזה בשלושה צבעים.

upcyclish_maor_aharon_13

אוסף שאריות פלסטיק בו הוא משתמש לעיתים כתוספת של צבעוניות בתוך היציקה

upcyclish_maor_aharon_10

זכר ונקבה. תבנית אותה יצר במיוחד להכנת הואזה

upcyclish_maor_aharon_7

מטבח-מעבדה-סטודיו על פי מתכון יחסית מדוייק שפיתח עם הזמן האו מתחיל להכין את הנוזל ליציקה

upcyclish_maor_aharon_6

1 אבקה פולימרית 1 צבע יסוד ולערבב במיקסר

upcyclish_maor_aharon_4

יוצקים את התמיסה, על גבי משטח מסתובב שמחובר למנוע. מכונת ייצור עצמאית אותה הגה לראשונה בזמן הלימודים

upcyclish_maor_aharon_3

הואזה שנולדה בעלת דפנות דקיקות בזכות התנועה הסיבובית של החומר

upcyclish_maor_aharon_1

מימין ואזה newborn בעלת שכבה של צבע ורוד חיוור שילך טוב עם המגמה האופנתית. משמאל ואזה וותיקה יותר באוירה אטנית. שילוב של פולימרים ועץ

לאחר שהתעייף מהמורכבות של עבודה עם מתכת הכוללת הרבה כוויות וסימנים שהשאיר לדורות הבאים על קירות הסדנה של המכון, עבר בעצת חבר לשימוש בפולימרים שהיו קלים יותר לעבודה. כך נוצר הפיצוח והשרפרף הראשון של פרויקט הגמר שלו Matter in Motion.

Gif3

Gif1

במקביל הוא עבד על תבניות זכריות כשהפעם הוא מטפטף את החומרים מעל התבנית שאותה סובב על מחרטה. הוא ניצל את אותה חשיבה של חומר ותנועה אך בהתיחסות שונה, לא מבפנים אלא מבחוץ.

upcyclish_maor_aharon_25

מנורות שנוצרו כשיוצקים את החומר מחוץ לתבנית המסתובבת. מתוך התערוכה ״מאבדים את לוס״, פריסקופ (2016). צילום: גיא עמיעד

הוא ידע שהוא לא פועל כשאר המעצבים בשכבה שלו, שהוא הולך למקומות יותר מחקריים (של חומר וטכנולוגיה) ופחות של עיצוב תעשייתי קלאסי (של תכנון תהליך עבור התעשייה). לימים הוא גילה דומים לו והבין שבבריטניה יש תנועה שלמה של מייקרים ושהוא Maker! לאורך העשייה שלו מלווה אותו דימוי חזק שהוא מכין מוצר עיצוב ב״לייב״ כפי ששף מכין מנה לעיני האורחים שלו. מעין פס ייצור של עבודת יד בעלת ערך של חווית עיצוב חד פעמית טוטאלית ובלתי נשכחת.

upcyclish_maor_aharon_20 upcyclish_maor_aharon_22

מאז תערוכת הגמר שהיתה לפני קצת יותר משנה הוא הספיק להציג בשלל תערוכות ביניהן: ״ Yes &…״ של המכון הטכנולוגי בטריאנלה מילאנו, ״מאבדים את לוס״ בפריסקופ, ״משחק הכיסאות״ בויצו חיפה, ״מפעל לשרפרפים״ בשבוע העיצוב בירושלים, ״תורת המחברים-מחווה לעמי דרך״ בויטרינה חולון, ועם הקולקטיב האנגלי Form&Seek בפסטיבל העיצוב של לונדון.

upcyclish_maor_aharon_26

סדרה של 20 שרפרפים שהוזמנו במיוחד על ידי המרכז לחינוך סביבתי בחיריה. לצורך הפרוייקט אסף מאור רגלי פריטי ריהוט ישן מהרחובות, מיחדש אותן על ידי יציקתן לתוך התבנית הצנטרפוגלית

upcyclish_maor_aharon_23

פרט מתוך עבודה חדשה. מיחדוש של שבבי שאריות פלסטיק לתוך חומר היציקה

upcyclish_maoraharon_30

קולקציית ואזות חדשה

בחודשים האחרונים הוא פועל ממתחם המעצבים קיבוץ גלויות, מתעמק וחוקר עוד בטכניקה ובחומרים, ובקולקציה הבאה שלו ניתן יהיה למצוא בנוסף לשרפרפים גם שולחנות וואזות.

כנראה שגם אני הרשמתי אותו ועכשיו אני מייצגת אותו כך שניתן להזמין עבודות שלו דרך התקשרות עימי במייל >  being @ upcyclish . com ודרך האתר החדש שלו MaorAharon.

לצפיה בפריטי ריהוט נוספים שלו ושל מעצבים נוספים ניתן להוריד קטלוג למזכרת > כאן

///

עם קשר ובלי קשר עבודה אחת שאהבתי השבוע >

Serban-Savu_in-the-shadow-of-the-dam

(2008) ,Serban Savu, In the shadow of the Dam

TwitterPinterestFacebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *