חופשה איטית

המטרה > להעביר את אוגוסט בטמפרטורות נעימות ולבלות עם הילדים ימים מלאים כשמישהו אחר מכין לנו את כל הארוחות. האמצעי > מציאת יעד קרוב עם טמפרוטורות מתחת ל-30 מעלות וכזה שיתן לנו את ההרגשה שאנחנו עשירים (זאת אומרת שההוצאות בו יהיו פחות ממה שיש לנו כרגע בקופה) הפתרון > חופשה איטית* של שלושה שבועות ברומניה!

viscri_4

את התמונות בפוסט זה צילמתי במהלך הנסיעה אל ומהכפר Viscri – כפר רומני בו אורח החיים נשאר ממש כפי שהיה לפני כמאה שנים. את הנסיעה שהיתה בדרכים קטנות ופלתלתות במהירות של 4 קמ״ש, ליוו מראות של מרחבים ירוקים, עליהם מפוזרים במקצב לא מדוייק אך מושלם עצים, סוסים פרות וכבשים. מראות אלו טיפטפו אל תוך ליבי והרחיבו אותו.

בכפר עצמו (וטיפוסי להרבה כפרים אחרים ברומניה) אפשר לפגוש נשים באות בימים שלראשן מטפחות עם קשירה קדמית הולכות לצידי הכביש או יושבות מול דוכן מאולתר של פרי מרכולתן – תפוחים, פטל בצלצלים ועוד. הבתים קטנים וצבעוניים ואליהם צמוד מדי פעם ספסל עליו יושב גבר כפוף גב כשמקל הליכה בודד לצידו.

קיסמו של הכפר Viscri נגע גם בליבו של הנסיך צ׳ארלס ובנוסף לכך, יש לו קשר דם המחבר אותו למקום (האמת כשחושבים על זה – גם לרומנטי שלי יש קשר דם למקום אחר ברומניה). בכל אופן, מרי בת דודה של אחד הסבים הקדומים של הנסיך צ׳ארלס היתה נשואה למלך פרדיננד ה-1 של רומניה. הנסיך, שידוע באג׳נדה הסביבתית שלו, הגיע ל-Viscri לראשונה ב-1998 התאהב בבתים הסקסונים, והחליט לרכוש שם בית נופש למשפחתו.

על ידי רכישה זו, קידם הנסיך את תירות הכפרים באיזור ומינף כלכלה מקומית ובת קיימא. שיפוץ ושימור הבתים מספק תעסוקה לכפריים ולצוענים שבכפר ותוצרת מקומית שנמכרת לתיירים מחייה את המקצועות המסורתיים של מלאכות היד והחקלאות הנהוגות במקום במשך עשרות שנים. מאוחר יותר הנסיך קנה בית נוסף ב-Zalánpatak, כפר אחר לא רחוק משם (במושגים של דרכי עפר רומניות), שם ניתן לשכור יחידות דיור בזמן שמשפחת המלוכה שוהה במקום אחר.

viscri_5viscri_10viscri_9viscri_7viscri_8 viscri_3 viscri_2

////

*חופשה איטית היא כזו שמאפשרת בנוסף לימים בהם יוצאים עם החמה וכובשים את הפיסגה עד השקיעה, לבלות ימים מלאים בהם עושים ביחד ובנחת כ-ל-ו-ם ! ועל עוד פרשנויות ל״חופשה איטית״ מוזמנים לפוסט אורח שכתבה מיכל בן-ארי מנור בבלוג Slow.

אם אתן בעניין של רומניה או מכירות משפחה שמתכננת להגיע לשם בחודש החגים הממשמש ובא עלינו לטובה, אז בואו לכאן > החופשה הרומנית שלה, רשימה שכתבתי עבור בלוג הבית של מיכל בן-ארי מנור – רואה עולם.

///

עם קשר ובלי קשר עבודה אחת שמאוד אהבתי השבוע >

Tamas Dezso, Locust trees north east Hungary, 2011

Tamas Dezso, Locust trees north east Hungary, 2011

 

TwitterPinterestFacebook

2 תגובות “חופשה איטית

  1. Lian

    מיכל, תענוג לקרוא את הפוסט שלך כאן וגם ברואה עולם. הצמונות יפות ומיסטיות. ואהבתי את הרעיון של טיול איטי, מקווה לממש אותו בהזדמנות…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *