איקאה – יחסינו לאן?

upcyclish_ikea_secondhand_campaign_2

IKEA The Second Hand Campaign from SMFB on Vimeo.

משהו ישן > קמפיין “Second Life for Furniture” מ-2014, מטרתו לעודד את מגמת ה-״יד שניה״ ולהאריך את אורך החיים של רהיטי המותג הישנים (כי זה לא כל כך נעים לראות ספת איקאה הפוכה ושבורה שראשה תקוע בפח). בקמפיין אותו פירסמה איקאה באינטרנט, בטלויזיה בקטלוג ובשלטי חוצות, נראים מוצרים ישנים בודדים, של אנשים פרטיים ולצידם פרטי ההתקשרות האישיים שלהם. החברה השקיעה בכך את אותו תקציב פרסום שהיא משקיעה במוצרים חדשים שמיוצרים במהדורות של מאות אלפים.

ikea_bike_businessinsider

nike-ikea-news_dezeen_936_1

משהו חדש > אופניים בסטייל שוודי במחיר שווה לכל נפש. שיתוף פעולה של סטודיו Veryday עם ענקית הרהיטים. הפרויקט נמצא באתר Ikea today, שהינו חלק ממהלך נוסף של החברה להתחבר ללקוחות על ידי חשיפת אחורי הקלעים של פיתוח המוצרים.

hydroponic-gardening-krydda-vaxer-series-kit-ikea-sustainable-homeware-design-interior-indoor_dezeen_1568_13hydroponic-gardening-krydda-vaxer-series-kit-ikea-sustainable-homeware-design-interior-indoor_dezeen_1568_6

משהו טבעי > טרנד ה- Indoor gardening with hydroponics מחליק בטבעיות למוצרי איקאה.

upcyclish_repair_ikea

משהו איטי > מהלך שיקח אמנם לפחות עוד עשור אך אמור לתת מענה לרהיטים ישנים של לקוחות איקאה. Steve Howard ראש מחלקת קיימות של החברה סיפק הצהרה שהדהדה יפה ברשת בינואר האחרון. לדבריו בראיה גלובלית, המערב הגיע לשיא החפצים (שיא צריכת מוצרים). הוא מאמין שזו הזדמנות עבורנו לעבור מעידן של צריכה לעידן של מיחזור ושימוש חוזר (תרגום חופשי שלי). (The Guardian, Inhabitat & Fast Company)

לכן, הוא מוביל את המגמה לתקן ולמחזר את כל רהיטי איקאה. לקוחות החברה יוכלו למסור בסניפי הרשת מוצרים ישנים ובלויים כמו מזרונים, ספות ושטיחים, ואלו יחזרו למעגל הייצור של החברה. בנוסף ניתן יהיה להגיע לסניפים עם רהיטים פגומים ולתקן חלקים שבורים או להשלים חלקים חסרים על ידי שימוש במדפסת תלת ממדית.

מצרפת הרצאת טד (13 דקות) שמסבירות את הקשר בין התפקיד של Howard באיקאה ובין חזונו לקיים עולם טוב יותר.

///

איקאה – יחסנו לאן? או בקיצור אם לא צריכים לא קונים!

אני מכירה ומודה באושר הגדול הנובע מבעלות על פרטי עיצוב שמעצבי על עיצבו עבורך ועבור ביתך במחיר שווה לכל נפש. בנוסף החשיבה על אריזות סופר חסכוניות במקום ובחומר, על שימוש בחומרים מתחדשים כמו שעם ובמבוק, על שימוש גורף בנורות LED ועל תרומה לילדי מדינות עולם שלישי שאמורה להיטיב את איכות חייהם, היא לא עניין של מה בכך בזמנים שכאלו. כמובן, קטלוג נחשק שנוחת אצלך בתיבת הדואר כמו שעון שוייצרי פעם בשנה חותם את הערצתי למותג.

בכל זאת לפני כמה שנים הייתי צריכה שולחן, שידה ועוד כמה פיצ׳פקס קטנים שנראו בקטלוג מיליון דולר, ולכן שמתי פעמי אל ההיכל (לפני 4 שנים לא ראיתי שום אפשרות אחרת לפתרון בעיות האיחסון בדירתנו). אבל 5 דקות לאחר שהרכבתי את המוצרים החדשים (אין מה לאמר ההרכבה זהו חלק שאני מאוד אוהבת בסיפור), הרגשתי ריקנות גדולה וצורך ממכר ומיידי למלא את השיעמום העיצובי עם עוד איזה טרנד צבעוני או נגיעה אישית שלי (בחיי אפילו חשבתי להתחיל לצייר על הרהיטים אבל הייתי עייפה מדי מכל השיטוטים, הנסיעות, הפריקות וההרכבות). התבוננתי בהר הזבל הקטן שיצרתי בסלון ואמרתי לעצמי – יקירתי עשית אחת משתי הטעויות הבאות: או שלא היה לך צורך אמיתי ברהיטים הללו או שאת לא נכנסת יותר לאיקאה!!

ואז התחלתי לכתוב את הבלוג הזה…

///

יום אחד קמתי בבוקר עם גחמה חדשה, לרכוש אחות תאומה לספרית איקאה שלי. רק בשביל הרקורד אדגיש שזה היה יותר צורך מגחמה, בדיוק חזרתי לעבוד מהבית ויחד איתי חזרו מהסטודיו כמה ארגזים עם חפצים שלא יכולתי לוותר עליהם. הפעם כשחוויות השיטוט הבלתי נמנע, והר הפסולת מעיקות עלי, החלטתי לבדוק מה קורה ביד2 הרי בכל זאת לאיקאה יש עשרות אלפי יחידות מהספריה הזו בארץ, בטוח מישהו בדיוק מאס באחת מהן וירצה למכור לי אותה. צדקתי בערך בדף ה-13 (נחישות זה עניין חשוב בעיצוב) מצאתי אותה. אגב, מסתבר שצמד ספריות איקאה לאורכו של קיר בחדר צר עושות פלאים לתחושת המרחב בחדר.

///

עם קשר ובלי קשר עבודה אחת שאהבתי השבוע >

Daniel Arsham, Pyrite Eroded Walkman, 2015

Daniel Arsham, Pyrite Eroded Walkman, 2015

TwitterPinterestFacebook

9 תגובות “איקאה – יחסינו לאן?

 1. יונית

  פוסט מרתק. הקלותש ל הרכישות… ועם זאת הנסיון של איקאה להתחבר מעוררים השראה בעיני.
  פוסט נפלא

  1. מיכל ויטל מאת

   כל חיינו רצופים קונפליקטים 🙂 אני חושבת שאת תאהבי גם את ההרצאה של הווארד (אם עוד לא ראית) ותודה לך 3>

 2. מיכל מנור

  אחד הפוסטים הטובים שלך. ראשית, אהבתי כיצד הדגמת הפעם את הקונספט של ישן, חדש, טבעי ואיטי רק על איקאה. אני אוהבת אתגרים כאלו ועמדת בו יפה.
  שנית, אהבתי את הנימה האישית על איקאה בסוף. יפה לך אישי…..:-)

 3. תמר

  איקאה לגמרי גורמת אצלי לרגשות מעורבים. היא גם סקנדינבית וגם המונית וגם מגניבה וגם לא תמיד איכותית…. אבל אני חולה עליה

 4. ירדנה

  פוסט מאד מעניין ! הם באמת אלופים איקאה בכל כך הרבה מובנים , אבל בתחום המיחזור… עם איקאה זה קצת מרגיש מתחסד….
  אז אני איתך ביד 2 . גמני רכשתי ארון לבת שלי במצב דנדש ביד 2 ומיחדשתי אותו בצבע שונה והרגשתי שקצת ניצחתי את השיטה (:

  1. מיכל ויטל מאת

   יחסי אהבה שנאה עם איקאה… אני יכולה לדבר על זה שעות, ולגמרי מזדהה איתך ירדנה על התחושה שניצחת את השיטה! ובנוסף גם תחושת הסיפוק על הפיכת הארון לאישי יותר 🙂

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *