ישן חדש טבעי איטי – אמנות פלסטיק

במסגרת פגישה בית ספרית מצאתי את עצמי מצטרפת לקבוצה חמודה, שעיקרה פרוייקטים של מיחזור ברחבי בית הספר. עוד לא ברור מה נעשה ואם זה יקרה (בכל זאת מדובר בהורים נלהבים, אך גם מאוד עסוקים). מה שברור הוא שמיד בתום הפגישה כבר פתחתי לנו מגירת השראות מיחדוש בפינטרסט. בין היתר שמתי עין על שקית פלסטיק שחורה ועליה ריקמת פרחים עשירה. היה נראה שזו עילה מספיק טובה לפוסט על שקיות פלסטיק.

HenrikKerstens01 Hendrik-Kerstens-Photographs-his-Daughter-in-the-Style-of-Dutch-Masters-with-a-Twist-Yellowtrace-05

משהו ישן > תמונות שמן של מאסטרים הולנדים מתקופת תור הזהב במאה ה-17, שימשו השראה לצלם ההולנדי Hendrik Kerstens.  יום אחד כשבתו חזרה מרכיבה על סוס, היא הורידה את הכובע ובאותו רגע היה שם משהו שחיבר את קרסנס בצורה מיידית לציורי המאסטרים. השילוב בין המראה שלה החיקוי של התאורה בצורה מדוייקת, והשקיות שעל הראש יוצרים חיבור שהופך את היומויומי והפשוט לקלאסי ונצחי. ממש בדומה לציורים המקוריים כמו למשל, מוזגת החלב של יוהנס ורמיר.

מה עוד הוא שם לה על הראש? בואו לכאן לראות תמונות נוספות מהסדרה.

Patrizia_keller_2_03bin_patriziakeller

משהו חדש > תחנת זבל משרדית. המעצבת Patrizia Keller עיצבה מתקן אליו ניתן לחבר כל סוג של שקית פלסטיק שנקרית בדרככם. בדרך לפרוייקט היא גילתה שעשרת אלפים מיליון טון של חומרי פלסטיק מוצאים את דרכם לים כל שנה. אדם צורך בממוצע 128 שקיות נילון לשנה, והזמן הממוצע של שימוש בשקית פלסטיק עלי האדמות, הוא 25 דקות.

this_is_not_a_plastic_bag_1this_is_not_a_plastic_bag_2

משהו טבעי > התיק הרב פעמי של סטודיו Yaco. הדרך הטבעית ללכת לירקן ולחזור בלי אף שקית. את הרומן עם (או יש לומר בלי) שקיות פלסטיק התחלתי בימי הנעורים שליבמסע הבונדינג שלי עם אמי ברחבי הסופר, היא היתה בוחרת עגבניות ואני הייתי עסוקה בלחפש קופסאות קרטון כדי לחסוך את השקיות הרבות שהתלוו לכל קניה כזו. לימים התברר לי שקופסאות הן לא הפתרון לבעיות כדור הארץ ושתיק רב פעמי (נאמר של סטודיו Yaco, של envirosax או גירסה מקומית של אסיף), יעשה את העבודה בצורה טובה יותר. כך או כך לתיקים רב פעמיים, (שנמצאים בתוך התיק הרגיל למקרה הצורך של קניה) יש נטייה להפוך לתיקים רב שימושיים (נטייה שהופכת אותם לתיק המרכזי בחיים).

22_joshblackwellstreetbags620_joshblackwellzappai1_joshblackwellneverusesweb_2

משהו איטי > הריקמות מרטיטות הלב של האמן Josh Blackwell.  ג'וש התחיל את העיסוק שלו בשקיות פלסטיק מתוך הרגל סביבתי "מגונה" של האיסוף שלהן. המעמד הנחות של השקיות והיכולת שלהן להמצא בכל מקום בו זמנית ריתקו אותו. בעבודותיו הוא בודק היכן עובר הגבול (בשימוש בהן) בין נוחות לבין הגזמה. מלאכת היד של הריקמה שמכילה ערכים של מסורת, איטיות ואומנות מצליחה להעפיל על רעיון הארעיות שבבסיסה של כל שקית. עכשיו שיש ריקמה על השקית, כדאי יותר לשמור עליה.

///

עם קשר ובלי קשר, עבודה אחת שאהבתי השבוע >

wagenbreth-henning

Wagenbreth Henning. מוזמנים להגיע להרצאה שלו ביום רביעי 11 לנובמבר 2015 במחלקה לתקשורת חזותית בבצלאל.

TwitterPinterestFacebook

4 תגובות “ישן חדש טבעי איטי – אמנות פלסטיק

 1. מיכל מנור

  ממש מקסים. איזה יופי איך את לוקחת נושא מהותי בתחום הסביבתי ומתאימה אותו לסדרה הנהדרת שלך. במיוחד אהבתי את המחוות לציורם ההולנדים עם השקית על הראש….

  1. מיכל ויטל מאת

   הציטוט של הציורים ההולנדים בהחלט שובה לב. זה מאוד משמח אותי שאחרי כל כך הרבה זמן שאני משוטטת ברשת באותו נושא עדיין מוצאת דברים יוצאי דופן!

 2. tamari

  מיכל איזה פוסט מרהיב. אהבתי מאוד מאוד!!
  התמונות נהדרות..ץונזכרתי שאחת התמונות הראשונות שלי בפינטרסט היתה של שקית ניילון רקומה ברקמה רוסית מדהימה. אחפש לך אותה….אחת התמונות האהובות עליי. שקית ניילון שחורה רקומה במלא פרחים אדומים….
  הבלוג שלך אהבו עליי מאוד. בלוג חכם. מדוייק.

  1. מיכל ויטל מאת

   תודה תמרי! לשמוע מחמאות על דיוק מהמדוייקת זה בהחלט מחמם לי את הלב. אם את נתקלת בשקית הרקומה את יודעת למי לשלוח 🙂

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *