מקצוע: אורבן סקצ'רית

Marina Grechanik_urbansketchers_upcyclish_1

באופן די מקרי, את האיור הסוגר של הפוסט הקודם, ואת האיור הפותח של הפוסט הנוכחי איירה מרינה גרצ'אניק, אורבאן סקצ'רית, מעצבת גרפית ומאיירת.

לפני כ-8 שנים היא גילתה את קהילת האמנים של הפליקר והחלה לעלות לשם את רישומי הסקצ'בוק שלה. זמן קצר לאחר מכן, עיתונאי ומאייר מסיאטלGabi Campanario, הזמין אותה להצטרף לבלוג בינלאומי שהוא הקים – Urban Sketchers, בו הוא אסף אמנים מכורים לרישומי רחוב מכל העולם, כאלו שמסתובבים עם הסקצ'בוק שלהם בכל מקום, ומתעדים את חיי העיר שבה הם גרים בעזרת רישומים. המטרה שלהם היא העלאת הערך האמנותי, הסיפורי והחינוכי של ציור באתר (location drawing).

אז מה כל כך מלהיב אותך באורבאן סקצ'רס, מרינה?

רישום בסקצ'בוק הוא בדרך כלל עיסוק מאוד אינטימי וסוליסטי. כשגילתי את אורבן סקצ'רס, פתאום הרגשתי חלק מקבוצה ענקית של אנשים שמתבוננים על העולם כמוני, קצת אחרת, הרגשתי שיש לי קהל ושאני לא לבד וזה נתן לי מוטיבציה ענקית ליצור עוד יותר. אמנם הכרתי בצורה וירטואלית המון אמנים דרך הרישומים שלהם, אך כשהשתתפתי לראשונה בכנס בינלאומי, פגשתי חלק מהם ב-live וציירתי ביחד איתםזאת הייתה חוויה אדירה באמת!

מה דרישות התפקיד של אורבאן סקצ'ר?

עם הצטרפותי לאורבן סקצ'רס ההתמכרות שלי הפכה גם לסוג של התחייבות. אני ממשיכה לרשום בסקצ'בוק על בסיס כמעט יוםיומי, אך גם חייבת לדאוג לשתף את הסיפורים הויזואליים שלי בבלוג העולמי, הישראלי והאישי. הקמתי את הסניף הישראלי לפני כ-4 שנים, ומאז אני יוזמת ומנהלת את יציאות השרבוט המשותפות שלנו פעם בחודש, ופעילויות נוספות, שכוללות סדנאות, תערוכות ועודכחברה בבלוג העולמי הדרכתי מספר סדנאות בכנסים בינלאומיים. אבל כמובן שהדבר העיקרי בשבילי בלהיות אורבן סקצ'ריתזאת העובדה שאני לא מסוגלת לצאת מהבית בלי הסקצ'בוק שלי 🙂

מה הערך המוסף של יציאות שרבוט משותפות?

רישום מהתבוננות הוא סוג של שמירה על כושר עבור המאייר וגם אפשרות לצייר ללא מטרה מקדימה, רק לשם ההנאה שבפעולה עצמה; החלק החברתי של השרבוט הקבוצתיהשיתוף, הפרגון, הקשר האישי שנוצר כתוצאה מזה, חשובים לא פחות. זה פשוט כיף

תרצי להוסיף משהו לסיום?

פעולת הרישום מהתבוננות היא אחת התשוקות הגדולות שלי. היא לא דורשת הקצאת זמן, אלא ההפך, ממלאת "חורים" וזמן המתנה. היא סוג של מסע עבורי, מאפשרת לי להכיר את הסביבה לעומק, לזכור מה הרגשתי באותו רגע ואפילו מה חשבתי.

ישראל גבירצמן, אורבאן סקצ'ר צעיר ומשוחרר ברוחו

ישראל גבירצמן, אורבאן סקצ'ר צעיר ומשוחרר ברוחו

אורבן סקצ'רס, האימפרסיוניסטים החדשים, במקום לצאת ליער צדים רגעים בעיר

אורבן סקצ'רס, האימפרסיוניסטים החדשים, במקום לצאת ליער צדים רגעים בעיר

urbansketchers_upcyclish_12

כולם יכולים לבוא #1 – רישומהיר של אחי הסטארטאפיסט – את הקריירה שלו באיור, התחיל בפתקים לכריכי בית ספר שהכין לבתו. יש לו אפילו דף פייסבוק שמתעד אותם > ארוחת עשר

כולם יכולים לבוא #2 - רישומהיר של האחינית המוכשרת שלי

כולם יכולים לבוא #2 – רישומהיר של האחינית המוכשרת שלי

כולם יכולים לבוא #3 - כאן אני משחקת אותה אורבאן סקצ'רית

כולם יכולים לבוא #3 – כאן אני משחקת אותה אורבאן סקצ'רית

מכאל זלטקין, אורבאן סקצ'ר רושם ישירות לנייד

מכאל זלטקין, אורבאן סקצ'ר רושם ישירות לנייד

urbansketchers_upcyclish_7

שפיר רגינה, אורבאן סקצ'רית, איור מתוך התערוכה של הקבוצה, שמוצגת בימים אלו בלאביט9 הבימה

///

קבוצת אורבאן סקצ'רס ישראל בפייסבוק מונה כמעט 1,000 חברים. הגרעין הקשה, שמשתתף באופן פעיל וקבוע בחיי הקהילה הוא כ-30 אישקבוצת אורבאן סקצ'רס העולמית בפייסבוק, מונה יותר מ -37k חברים, בבלוג העולמי יש 100 כתבים קבועים, וב"פקולטה" העולמית יש יותר מ-60 מדריכים, והיד עוד נטויה.

את מרינה פגשתי ביום שישי האחרון במפגש מלהיב של Urban Sketchers, שהתקיים במסגרת אירועי שבוע האיור. הגעתי למפגש עם אחי ואחייניתי, ובילינו שעתיים משותפות של חדוות יצירה. כל אחד הביא איתו את המחברת האהובה עליו ואת סט הצבעים היקר לו, התישבנו על כיסאות הנוח של עירית תל אביב, התבוננו ורשמנו את הסביבה. אם בא לכם לשחק אותה אורבן סקצ'רס בעצמכם  – יש שני מפגשים נוספים ביום שישי ושבת הקרובים כל הפרטים – כאן.

///

עם קשר ובלי קשר עבודה אחת שאהבתי השבוע  >

johnathanreiner_upcyclish

הדפס משי 7 צבעים של יהונתן ריינר, אמן ורופא המתמחה בנוירולוגיה – מציג בפריסקופ בתערוכה המתקיימת כחלק משבוע האיור 2015.

TwitterPinterestFacebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *