מערכת יחסים מחייבת

GTV – TARGA by Gamfratesi
GTV by Lucidi Pevere

GTV BY Nicola Gallizia

GTV by Martino Gamper 2015

 GTV by Marcel Breuer 1930
GTV – כיסא נדנדה מפורסם

***
התאהבתי בספה. גם זה קורה. ועכשיו הרציונליזציה שמאחורי המקרה:
קודם כל היה את הרגע הזה של הניצוץ, זה היה במילנו (אני מציינת את המיקום כי יכול להיות שזה קשור לכמות גבוה של אוקסיטוצינים שהיתה לי בזמן התערוכה הסוחפת). ספת ה-TARGA של  Gebrüder Thonet Vienna) – GTV) – נראתה נעימה לעין, שידרה סוג של רוגע ונוכחות נצחית, והיתה מוקפת בחברים נחשבים, או יותר נכון בסידרת כיסאות של Martino Gamper.
תוסיפו לזה את הרשת הוינאית בגב הספה, שמיד עשתה לי געגוע לשנות השמונים. אז, היו לנו כיסאות של Marcel Breuer במטבח. אני לא זוכרת שאהבתי אותם יותר מדי אבל אני גם לא זוכרת שלא אהבתי אותם. ככה זה עם נוסטלגיה, אבל זה עובד.
Michael Thonet שיסד את GTV, המציא את שיטת כיפוף עץ על ידי אדים. כמו רבות מההמצאות הגדולות, גם זו קרתה לו במקרה. הוא הבחין בעץ לח שהתקמר, וכשהיה העץ, בסמוך למקור חום נמוך ובמשך זמן, הצורה העקומה נשמרה. הוא פיתח את הרעיון לשיטה, גיבש מוטו לחיים :Bent or Break, ומכאן ואילך כל כיסא שיצא תחת ידו כונה בשם המפואר: Bentwood Chair.
ב-1842 הוא היגר עם משפחתו (מפרוסיה) לוינה. שם קיבל את תואר "נגר אומן בית המלוכה", ואת הפרוייקטים הראשונים שלו: בנית כיסאות לארמון Liechtenstein ולארמון Schwarzenberg.
בתור ישראלית דור שני בארץ, יש לי משיכה טבעית לכל מה שמריח מורשת בכלל, ומורשת עיצוב מפוארת בפרט, אני מיד מדמיינת את שער הברזל, של אחוזת המשפחה רחבת הידיים.
בסגנון של אמור לי מי חבריך ואומר לך מי אתה (או מי הספה שלך), בתיעוד של משפחת Thonet ניתן למצוא חבר יקר נוסף – פיקאסו, בסטודיו שלו, יושב על כיסא הנדנה של המותג. (וכמובן מתועדים יקרים נוספים, בין היתר: רנואר, טולסטוי, ליזה מנלי, מרלין מונרו ועוד).
לשיכנוע הסופי אני מזכירה לעצמי – בבתי מלאכה, העושים שימוש בשיטות מסורתיות, יש עניין של כבוד לעץ, מעין הסכמה ברורה ובלתי כתובה האומרת שרהיט עץ, אמור לשרת את האדם לפחות את אותו הזמן שלקח לעץ לגדול.
ואחרי שלב ההתאהבות, נשאלת השאלה הגדולה – האם אני מוכנה להתחייבות?
חמשת הפקשוטים הראשונים באדיבות GTV צילום: NEFERSTUDIO.
שתי התמונות הנוספות מכאן, ומכאן.
***
ככה עושים כיסא ב-GTV

***

עם קשר ובלי קשר עבודה אחת שאהבתי השבוע >

גידי גלעם (signor Gi) 

TwitterPinterestFacebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *