שיחת מיחדוש / סיליבוס ההרצאות של האפסייקלרית

לימים הסתבר לי שהכל התחיל ממגנט אחד קטן שתלוי לי על המקרר. על המגנט כתוב משפט של המהטמה גנדי: "עלינו להיות השינוי שאנו רוצים לראות בעולם".

התחלתי ממש בקטן – בסרבנות לשקיות פלסטיק. לא ידעתי כיצד יכולה לתרום חסרונה של שקית בודדת מ"הר הזבל", לאיכות הסביבה? אבל המהטמה אמר אז אני עושה! קניתי תיק רב פעמי ותרגלתי את המשפט: "תודה, אני לא צריכה שקית".  לפעמים אני שוכחת להגיד אותו, לפני ששמים לי בשקית, אז אני אומרת אחרי בחיוך: "אני משאירה לבא אחרי", ומוודאת שלא זורקים אותה לפח אחרי שאני עוזבת את המקום. (הקדמה זו נכתבה טרום ״חוק השקיות״ שנכנס לתוקפו בשעה טובה ב-1.1.2017)

אחרי השקיות הגיע בלוג זה, בו אתם קוראים שורות אלו. הוא החל בעקבות תשוקתי למוצרי עיצוב נחשקים, אשר נוצרו מתוך עולמנו רווי הפסולת, או כמו שלמדתי לקרוא לה עם הזמן – חומר גלם זמין.

ארבע שנים לאחר המגנט אני משיקה באפסייקליש עמוד זה שקראתי לו "שיחת מיחדוש" ובו אני מציגה את תפריט ההרצאות בהן אני משתפת מהידע שצברתי בנושא עיצוב בר-קיימא >

<1> המיחזור מת יחי המיחדוש

talks_upcyclish_pic-1

מהו מיחדוש? מתי נולד המושג? מה הרקע לכך? וכיצד הוא קשור לשינויים שקורים בעולם העיצוב? ההרצאה מדגימה את מגמת המיחדוש בתחום העיצוב דרך שלושה עקרונות של עולם הקיימות: התיחסות לקיים, אריכות ימים והסתכלות על התמונה בגדול. ההרצאה מלווה בתמונות ובסרטונים מסצנת העיצוב העכשווית.

<2> מהו סוד ההצלחה של העיצוב ההולנדי?

talks_blog_pic1

מימין: פרוייקט Saved by Droog. משמאל: שידת מגירות של Tejo Remy

ההרצאה עוסקת בקשר בין המגמות בתחום העיצוב ומלאכות יד לשינויים הסביבתיים, החברתיים והטכנולוגים בחיינו. ההרצאה מביאה את סיפורם של מעצבים הולנדיים בעלי חיבור לעולמות תוכן של איכות הסביבה כמו: המעצב Piet Hien Eek שעושה שימוש בשאריות עץ לבנית רהיטים, המותג החברתי Social Label שיוצרים מוצרי עיצוב מחומרי גלם זמינים תוך העסקת אוכלוסיות שמודרות בד״כ משוק התעסוקה; Maarten Baas ששבר את התפיסה הרווחת לגבי מושג ״פס הייצור״ עם הפרוייקט שלו ״Smoked Chair״ ועוד.

<3> רהיטים מאויירים – בשולי פס הייצור

upcyclish_talk_3

מתוך תערוכת ״רהיטים מאויירים״. מימין: מקל הליכה עם מגירה סודית של יואב הרשקו ורועי מרגליות. משמאל: שרפרף x של Suit-Case Workshop ועדן וייץ

ההרצאה ״רהיטים מאויירים – בשולי פס הייצור״, תחשוף דיאלוגים שהתרחשו בין מאיירים ואמנים לבין מעצבי מוצר ובעלי מלאכה במהלך העבודה על התערוכה ״רהיטים מאויירים״. תוך כך תעלה את סוגיית ייצור הפריט האומנותי-הבודד אל מול ייצור המוני והמשמעות של שימוש במלאכות היד אל מול שימוש במכונות שעל פס הייצור. את התערוכה אצרתי בסמגרת שבוע האיור 2016 בגלרית הרהיטים פרימיטיב.

<4> האם העיצוב החברתי הוא גימיק שיווקי?

upcyclish_talk_4

Social Label

ההרצאה מציגה באור נחשק את מגמת העיצוב החברתי וממפה את הגורמים ליצירתו: שינויים סביבתיים, כלכליים, חברתיים, תעסוקתיים אורחות חיים ותפיסות עולם, כל זאת דרך מגוון תמונות וסרטונים של מוצרים מתחום העיצוב והאופנה.

***

אני אוהבת לדבר על עיצוב, נהנית לענות לשאלות ותמיד שמחה להגיע לאן שמזמינים אותי. אם התכנים מעניינים אתכם/ן ותרצו להזמין אותי להרצאה, שילחו אלי מייל being @ upcyclish . com או התקשרו 052-2435911

TwitterPinterestFacebook