שלוש מחשבות על בלאק פריידי

כמיטב המסורת גם השנה הבלוג חוגגת את ״יום ללא קניות״ – אלטרנטיבה ל״בלאק פריידי״. והפעם עם מבחר עבודות המספרות את סיפור תרבות הצריכה מהצד השני שלו.

///

אם לא צריכות לא קונות / שלוש מחשבות על ״בלאק פריידי״ >

 1. האם תיתכן האפשרות הקלושה שכשאומרים לנו שיש הנחה אנחנו קונות הרבה יותר ממה שאנחנו צריכות?
 2. תחשבו על משהו שאתן ממש אבל ממש צריכות. ועכשיו תחשבו שוב. האם אתן באמת באמת צריכות את זה?
 3. אם עניתן כן בסעיף 2 ו-זה נמכר בהנחה של 70% בבלאק פריידי, האם יתכן שמתחילה המוצר היה מאוד יקר באופן לא אתי? ואם זהו אכן מחירו ההוגן, אז כשאנו קונות אותו ב-70% הנחה מיהם אלו שלא קיבלו את שכרם עבור עמלם?
reuters-navesh-chitrakar

צילום של Navesh Chitrakar ל-Reuters מתוך כתבה בPBS שעסקה בצילומים של ילדים משחקים באיזורי פסולת מסוכנים, קטמנדו, נפאל 2011

reuters-andrew-biraj

ילדה קופצת בין שתי ערימות פסולת של בית מלאכה לעורות. מהפסולת מכינים אוכל לעופות, והמפעל מזרים את השפכים הרעילים והמתכות הכבדות לתוך הנהר של העיר – דקה בבנגלדש. צילום REUTERS – Andrew Biraj

reuters-enny-nuraheni_these-children-ride-their-makeshift-raft-down-a-river-of-garbage-in-jakarta-indonesia

מפליגים בתוך נהר של פסולת, ג׳קרטה, אינדונזיה. צילום: REUTERS – Enny Nuraheni

///

barry-rosenthal_3

Found in Nature הינו פרוייקט של Barry-Rosenthal, ארכיאולוג עירוני, פסל וצלם הפועל מניו-יורק

barry-rosenthal_2

סדרת קומפוזיציות של חפצים נטושים עזובים אותם אסף Rosenthal מחופי הים, מיין ערך וצילם

///

vik_muniz_mother-and-children-suellen

עבודה של Vik Miniz שעושה שימוש בפסולת בעבודותיו על מנת לעלות למודעות את נושא חיי העוני המודרני בסאו פאולו – ברזיל ובעולם בכלל. Muniz הוא אחד האמנים הנחשבים בדורנו והוא פרץ לתודעה בזכות הפרוייקט שלו Waste land, עליו כתבתי את הפוסט הראשון באפסייקליש – כאן

vik-muniz_3

Vik Muniz,  הפקה מורכבת הכוללת שימוש במצלמות על מנופים ואנשי צוות שאחראים לתיאום הקומפוזיציה המדוייקת לפני הצילום. לעבודות אלו רבדים עמוקים יותר של מפגש בין הנמוך לגבוה, בין הפסולת לבין אמנות ובין אנשי הזבל (שעובדים במטמנות) לבין עיסוק בנושאים הלקוחים מתולדות האמנות כמו אדם וחווה ומות מרה (Waste land)

///

chris_jordan_3

Atoll Midway הינה שונית בגודל של כ-6 קמ״ר המשמשת כאתר קינון לאלפי עופות ים. השונית נמצאת באוקיינוס השקט, כ-2000 מ״ר מהיבשת הקרובה (צפונית להוואי). הצלם Chris Jordan תיעד את הקרביים של ציפורי האלבטרוס שבמקום, לאחר מותן. אימותיהן מאכילות אותן בשאריות של פסולת פלסטיק אותן הן מבלבלות עם מזון שאותו הן תופסות בדרך כלל מהאוקיינוס

chris_jordan_2

Atoll Midway ,Chris Jordan

///

Atoll Midway 2009 ,Chris Jordan  >

For me, kneeling over their carcasses is like looking into a macabre mirror. These birds reflect back an appallingly emblematic result of the collective trance of our consumerism and runaway industrial growth. Like the albatross, we first-world humans find ourselves lacking the ability to discern anymore what is nourishing from what is toxic to our lives and our spirits. Choked to death on our waste, the mythical albatross calls upon us to recognise that our greatest challenge lies not out there, but in here.

///

Camel Gastrolith 2016 ,Chris Jordan  >

בסרטון הבא מתעד Jordan ערימה סוריאליסטית של כ-500 שקיות פלסטיק שנמצאו בתוך גופם של גמלים מהמדבר הערבי, שנותחו לאחר מותם. גם כאן הוא שואף לעמת אותנו אם העובדה שהגמלים כמו האלבטרוסים לא יודעים כמונו שהפסולת – שקיות, חלקי פלסטיק מתכות וזכוכיות, לא טובה להם.

Camel Gastrolith by chris jordan from chris jordan photographic arts on Vimeo.

///

למי שרוצה להתעדכן בעוד תכנים בנושא ״יום ללא קניות״ אפשר להגיע לכאן – דף האירוע שיזמו החברים במרכז לחינוך חברתי בחיריה.

///

עם קשר ובלי קשר עבודה אחת שאהבתי השבוע >

TwitterPinterestFacebook

4 תגובות “שלוש מחשבות על בלאק פריידי

  1. מיכל ויטל מאת

   מסכימה איתך לגמריי שירלי! מסוג הפוסטים שהתלבטתי קשות עם להשאיר את כל המילים או לוותר על כמה 😉 אני חווה הרבה פעמים את הקונפליקטים שקיימים בחיים שלנו והמחשבה שלכל מעשה הכי תמים יש משמעות במקום אחר בעולם היא לעיתים overwhelming ומעיקה עבורי. תודה שכתבת.

  1. מיכל ויטל מאת

   תודה שכתבת זיוה 3> מעניין היה לי לקרוא את המילה אפוקליטי בהקשר הזה. כנראה האדוות של המחשבות שלי 🙂

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *